Pieczony rosół
Jak zrobić pieczony rosół?
Pieczony rosół to nic innego jak aromatyczny i bursztynowy rosół przygotowany na bazie pieczonego mięsa oraz warzyw. Według mnie jest o niebo lepszy od tradycyjnego, ponieważ uprzednie pieczenie wydobywa dodatkowe aromaty, lekką słodycz warzyw oraz głęboki kolor całego wywaru. Nie da się odtworzyć idealnie tego samego smaku i efektu przy podstawowym gotowaniu rosołu, dlatego ten pieczony jest tak wyjątkowy i lubiany przez całą rodzinę. Każdy po spróbowaniu od razu czuje różnice i pyta o przepis!
Jakie mięso wybrać do rosołu?
Do przygotowania pysznego rosołu można wykorzystać i połączyć wiele różnych rodzajów mięsa. Najbardziej popularny jest oczywiście wszystkim znany kurczak. Zachęcam jednak żeby nie zamykać się na jednej opcji lecz eksperymentować i łączyć rożne smaki w jednym rosole. Każdy rodzaj oraz część jaką wybierzemy z mięsa niesie ze sobą inny aromat uzyskiwany w naszym wywarze. Ja w poniższym przepisie przygotowałam porcję drobiową połączoną z podudziem indyka, ale również bardzo lubię rosół z mieszanki kurczaka, wołowiny i np. kaczki. Wyborów jest naprawdę wiele dlatego przetestujcie wszystkie możliwości i wybierzcie taką, która najbardziej wam odpowiada!
Pieczony rosół
Danie: ROSÓŁKuchnia: POLSKAPoziom trudności: ŁATWY30
minut2
godziny250
kcalSkładniki
ulubione mięso na rosół
(u mnie porcja drobiowa: 2 udka z kurczaka, 2 skrzydełka, korpus + 1 podudzie z indyka)cebula
4 marchewki
por
korzeń pietruszki
kawałek selera
3 ząbki czosnku
2 liście laurowe
sól, pieprz, ziele angielskie, ziarenka pieprzu
ulubiony makaron do rosołu
INSTRUKCJA
- Na blaszce do pieczenia ułożyć mięso, oraz wszystkie warzywa (większe kawałki przekroić na połowę). Całość posypać sporą ilością soli oraz pieprzu. Włożyć do piekarnika rozgrzanego do 200’C na około 1 godzinę, aż wszystko ładnie się zarumieni. Czas pieczenia może się różnić w zależności od piekarnika oraz wielkości składników.
- Po tym czasie mięso oraz warzywa przełożyć do dużego garnka, zalać wodą tak aby przykryć wszystkie składniki (u mnie 3,5 litra). Dodać liście laurowe, ziele angielskie, ziarenka pieprzu oraz łyżkę soli. Całość gotować na małym ogniu (rosół ma delikatnie pyrkać) przez około 2 -2,5 godziny.
- Na końcu sprawdzić smak i ewentualnie doprawić solą. Podawać z ulubionym makaronem.
SMACZNEGO!